Awards

Awards

To promote our goal of  "Learning  from the past, and preserving for the future" the Historical Society recognizes individuals and organizations for their contribution to the preservation of the history and heritage of Lumpkin County.  Such contributions are recognized by awarding Certificates of Appreciation, and the Madeleine K. Anthony Award presented for the most outstanding contribution.  Additionally, 8th graders from Lumpkin County Middle School receive cash awards and a Certificate of Appreciation for essays (see guidelines) on aspects of local history.
 
The Society takes pleasure in recognizing individuals and organizations for their contributions to the preservation of the history and heritage of Lumpkin County during the preceding year when the MKA award is presented.  These contributions keep alive the legacy of the Lumpkin County community.  The list below includes all Madeleine K. Anthony award recipients since the award's inception and the blue link on the date leads to full details of that year's presentation.  Dahlonega Nugget articles in the links are used by permission of the editor.
 
In May 2016 the Society established the Isabella T. Lynn Distinguished Service Award in honor of one of the Society's guiding light.  The award differs from the Madeleine K. Anthony Award in that it is not restricted to any specific year.

Nomination forms for both Awards  and for the Certificate of Appreciation are available by clicking the appropriate link in this sentence.




Madeleine K Anthony Award Recipients
 
2015    Loudine Seabolt
2014    Tommye McClure Scanlin
2013   Jay Markwalter
            The Dahlonega Nugget
2012   Manuel B. Carvalho
2011   William "Bill" Waldrop
2010   Mike and Lynn Cottrell
   Bill and Helen Hardman
2009   Paul Schiemer
   Christopher P. Worick
2008   None
2007   Walter S. Garlinghouse
   Frieda W. Bafile
2007   Robert Jenkins - Lifetime Achievement
2006   Jim and Betty Smulian
2005   Larry Scott










2004   Sharon Johnson
             Bill O'Leksy
2003   Robbie Niles
2002  Greg Shepard
2001   Doug and Annette Seymour
2000  Jack Anthony
1999   Jean Cuthbertson
1998   Sherman Day
1997   Jack Herbert
1996   Sally Sorohan
1995   Frank Moon
1994   None
1993   Holly Theatre
1992   Jimmy Anderson
1991   Bryan and Donna Whitfield Jr.
1990   Isabella T. Lynn
1989   Anne Dismukes Amerson