Programs

Programs

This page documents activities by the Society and its members. If a blue link is available in the title please click it to view an article or video of that program. The newsletter describes these programs in detail.

2019 Programs

  • Jan: Business Meeting and The Historical Jail by Manny Carvalho

  • Feb: Soiled Doves by Chris Worick

  • Mar: The Earliest Days of Radio by Jim Del Principe

  • Apr: Awards

  • May: Show and Tell

  • Jun: Innovations in Lumpkin by Chris Berklaar

  • Jul: Who's Burning Down Gold City by Jim Kinney

    • Aug: TBA

    • Sep: TBA

    • Oct: TBA

    • Nov: TBA

    • Dec: TBA

2018 Programs

2017 Programs

  • January: Business Meeting and Remembering "Daddy Barnes" by Larry Scott

  • February: History of Lumpkin CO Library , 1917 - 2017 by Diane Bates

  • March: Gen. Hood in the Battle of Atlanta by Steve Davis

  • April: Awards

  • May: The History of North Georgia College Football by Darrell Woodall

  • June: Dr. Craig Arnold by Anne Amerson

  • July: The 29ers Join the 49ers by A J Wells

  • August: The West Cleaners Fire of 1962 by Derrell West

  • September: Lumpkin Co Cemeteries by Ted O. Brooke

  • October: The 1875 Chestatee Diving Bell by Manny Carvalho

  • November: Arthur Woody by Duncan Dobie

  • December: Holiday party

2016 Programs

    • January: Business Meeting and Copper Mining in Lumpkin Co. by Chris Worick

    • February: Memories of Amy Trammell by Larry Scott;

    • March: Antebellum Lighting Technology by Douglas Carson,

    • April: Awards

    • May: A Look Back; 60 Years of the Lumpkin County Historical Society by Chris Worick

    • June: Geology, Gold and the Making of Georgia by Dr. Bill Witherspoon

    • July: Show and Tell

    • August: History of Community Canning by Sharon Thomason

    • September: The Mountain Lodge Hotel by Anne Amerson

    • October: Georgia Pick & Bow Traditional Music

    • November: Searching For Beulah Buchanan by Dan Roper

    • December: Holiday Party

2015 Programs

  • January: Law & Early Lumpkin Co. Societal Development - David Connolly

  • February: The Chestatee, River of Lights - Percy Jones, Anne Amerson, Jack Anthony and Robert Fuller

  • March : The Plunderer Comes to Town by Anne Amerson & Chris Worick

  • April: Awards program

  • May: Eighth Grade History Essay & Appalachian Weaving by Jo-Marie Karst

  • June: The Cabin in the Laurel

  • July: Show and Tell

  • August: James "Free Jim" Bosclair by Chris Worick

  • September: Field Trip to Lydia School

  • October: Porter Springs Hotel, “Queen of the Mountains” by Anne Amerson

  • November: Private Tour of Price Memorial Hall

  • December: Holidays and Guy Middleton on McAdams: An American Legend.

2014 Programs

2013 Programs

  • January: Dahlonega Occupied - Chris Worick

  • February: "Amy and Bill Trammell, A Valentine's Tale. - Larry Scott

  • March: Scots/Irish influence on Appalachian Culture - Paul Brown.

  • April: Awards program

  • May: Mystery of the Trail Trees - Don Wells.

  • June: Auraria 1832; America's First Gold Rush Boom Town - Chris Worick

  • July: Field trip; The Mound Builders of Etowah - Ken Aiken

  • August: Field Trip; Byron Herbert Reece Farm and Heritage Center - Marilou Kinney

  • September:The Duckett Site Excavation of 2013 - Jack T. Wynn

  • October: Memories of Gold Rush Days - Sallie Sorohan

  • November: Show and Tell

2012 Programs

  • January: The Smulian Log Cabin - Alice Sampson.

  • February: The Gold Digger's Road - Chris Worick.

  • March: Reflections on William B. Townsend - Wayne Knuckles.

  • April: Marilyn K. Anthony Awards program.

  • May: TBA -Ray Rensi/Sallie Sorohan.

  • June: Gold at Pigeon Roost - Al Adams and Fred Holabird.

  • July: Bean Creek Settlement: African Americans in the Sautee and Nacoochee valleys - Caroline Crittenden.

  • August: Field trip to Nacoochee Valley Farm - Manny Carvalho.

  • September: Matthew Stephenson - Chris Worick.

  • October: TBA - Janet Barger

  • November: Etowah Indian Mounds Historic Site -Ken Aiken

2011 Programs